Tudtad? - A huszti vár

Tudtad?

A verset a költő egyik úti élménye ihlette. Kölcsey Ferenc 1831-ben betegségét kezeltetni indult a Huszt közelében lévő viski gyógyvizekhez. Útközben megpihent, és megnézte a nevezetes végvár maradványait.

A huszti vár sorsa

A Habsburgok egyik legnagyobb bűnének azt tartják, hogy a török kiűzése után sok magyarországi várat leromboltattak. Azért tették ezt, mert ezeknek az erősségeknek megszűnt a katonai jelentőségük, emellett azt sem akarták, hogy fészkei legyenek az osztrák hatalommal szembeni magyar ellenállásnak.

Huszt vára a Rákóczi-szabadságharc idején a felkelés egyik központja volt. Bár 1711-ben a császár parancsot adott a lerombolására, ekkor még elkerülte a sorsát. A kiváló erősség végül egy viharnak köszönhette pusztulását. A három helyen lecsapó villám felgyújtotta, s a tűz elérte a lőportornyot. A hatalmas robbanás nagy károkat okozott. A várat már nem építették újjá, és a köveit később más építkezésekhez használták fel. Kölcsey ebben az állapotában láthatta nemzeti függetlenségünk egyik szimbólumát. Mára a vár maradványai szinte teljesen eltűntek a növényzetben.